Jak vybrat šatní skříň?

Do šatní skříně by se vám mělo vejít vše, co potřebujete

Pořizujete ji jen párkrát za život. Proto při výběru šatní skříně věnujte pozornost i zdánlivě nedůležitým detailům. I ty přispívají k pohodlnému používání a dobré vnitřní organizaci. Seznamte se např. se speciálními úložnými prostory, jako jsou kalhotovník či kravatovník, které vám mohou ušetřit místo i čas spojený s ukládáním oblečení.

  • Jakub, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 5 min.

Výběr podle materiálu

Dřevo

Není dřevo jako dřevo. Na trhu naleznete kvalitní bytelné šatní skříně z masivu nebo dřevotřískové desky a tenkého plátu dřeva, tedy dýhy. Takové šatní skříně bývají na první pohled k nerozeznání od pravého dřeva a jejich velkou výhodou je tvarová stálost.

Oblíbené jsou tyto varianty:

Levnější variantu představuje foliovaná dřevotříska, která patří mezi velice tvrdé a odolné materiály s homogenní strukturou. Podobně jako u masivního dřeva se dají tvarovat jak plochy, tak hrany. Celá deska se pak polepí ochrannou PVC fólií libovolného dekoru, takže může věrně imitovat dřevo a další povrchové úpravy s vysokou odolností proti vlhkosti.

  • Dlouhá životnost

  • Nadčasový design

  • Vysoká cena

  • Náchylnost k mechanickému poškození

  • Nízká odolnost proti vlhkosti - hrozí deformace

Skříně z masivu Posuvné skříně z masivu Skříně z masivního dubu Skříně z masivního buku Skříně dub sonoma Posuvné skříně dub sonoma Zrcadlové skříně dub sonoma Skříně dub san remo Skříně dub wotan Skříně wenge

Lamino

K oblíbené a cenově dostupné alternativě dále patří laminátové šatní skříně. Jedná se o lepenou dřevotřísku potaženou speciálním druhem papíru, jenž se zalévá melaminovou pryskyřicí. Díky velké nabídce dekorů a designů se snadno přizpůsobí každé domácnosti.

  • Odolné proti vrypu

  • Snadná údržba

  • Málo odolné proti vlhkosti - hrozí deformace

Skříně z lamina

Textil

Skládací, modulární neboli látkové šatní skříně se skládají z nosné, nejčastěji kovové konstrukce, na níž visí textilní část. Některé skládací skříně jsou v podstatě jen jednoduchým policovým systémem, jiné vzhledem připomínají běžnou skříň. Mají policovou i tyčovou část a také dveře, které se podobně jako u stanu zavírají na zip nebo suchý zip, a chrání oblečení před nečistotami či prachem.

Látkové šatní skříně

Kov

Kovová skříň nebude pravděpodobně nejčastější volbou do ložnice. Jedná se o vysoce odolné provedení používané v šatnách na sportovištích či pracovištích, kde slouží k bezpečnému uschování oblečení a obuvi. Kovové uzamykatelné provedení chrání osobní věci před odcizením.

Kovové skříně

Sklo

Jako výplňový materiál skříňových dveří a zrcadel se používají mléčná skla různé barvy. Nejčastěji se se skleněnými skříněmi setkáme ve vestavném provedení. Skleněné výplně by měly být z bezpečnostních důvodů podlepené bezpečnostní fólií, která v případě rozbití udrží střepy na svém místě.

Skříně se zrcadlem Posuvné skříně se zrcadlem

Další rady a tipy najdete na naší stránce Inspirace do ložnice a v našem článku Funkční předsíň.

Důležité parametry

Kvalita provedení

Dobře zpracovaný model by vám měl vydržet celý život. Nejdůležitější je stabilní zpracování nosné konstrukce, která zajistí, že se skříň nebude viklat. V ideálním případě by měla být vybavená vyrovnávacími nožkami a možností připevnění ke zdi. U vestavěných skříní se vyplatí investice do pevnějšího hliníkového rámu.

Životnost šuplíků a výsuvných částí ovlivňuje především kvalita koleček a pojezdů. Plastové modely začnou po čase vrzat, ale trvanlivější ložisková kolečka vydrží jezdit v tichosti po kolejnicích dlouhá léta, což je důležité zejména u šatních skříní umístěných v ložnici. Užitečnou funkcí jsou také dovírací tlumiče, s nimiž se dvířka i šuplíky zavřou vždy tiše a plynule.

Způsob otevírání

Především podle dostupného prostoru kolem skříně vybírejte vhodné typy dveří. Na výběr máte ze tří hlavních vyhotovení:

První možností jsou klasické skříně s otočnými dveřmi také nazývané jako křídlové. Ty zabírají sice nejvíce prostoru při otevírání, zato je ale oceníte např. při úklidu, kdy budete moci nechat obě dveře otevřené dokořán.

Klasické dveře

To šatní skříně s posuvnými dveřmi neumí. Tyto dveře se pohybují na kolejničkách a jejich hlavní výhodou je prostorová nenáročnost.

Posuvné dveře

Nakonec můžete zvolit také skříň se skládacími dveřmi. Jeden díl harmonikových dveří má dvě křídla, která se při otevření složí k sobě na jednu stranu, a vy tak získáte přístup do celé skříně.

Shrnovací dveře

Počet dveří

Počet dveří je přímo spjatý s množstvím úložných sekcí, které se za nimi skrývají, a v zásadě ovlivňuje velikost skříně. U posuvných dveří je ideální sudý počet. Dveřní křídla se pohybují po dvoukolejnici, kde je v případě sudého počtu otevírání mnohem efektivnější. Skříň se dá otevřít na maximum, což představuje přibližně polovinu šířky skříně.

Vnitřní výbava

Pokud bude sloužit na všechno vaše oblečení, měla by mít jak policovou, tak tyčovou část. V případě, že na drobné doplňky, jako jsou spodní prádlo, ponožky či tílka, máte ještě samostatnou komodu, může být pro vás vhodnější skříň s tyčí na ramínka.

Na úložný prostor do předsíně se vyplatí pořídit členitou šatní skříň s háčky na kabáty nebo tyčí, botníkem, zrcadlem, případně i prostorem na sezení tvoří-li skříň celou předsíňovou stěnu. Důležitou roli hraje také váš styl ukládání. Potrpíte-li si spíše na složené oblečení, zvolte skříň s rozsáhlou policovou částí.

Skříně mohou být vybavené vnějším nebo vnitřním automatickým osvětlením. Nejčastěji se používají LED pásky a zářivky.

Výška

Skříně, zejména pak ty vestavěné, mohou být stejně vysoké jako místnost, v níž stojí. Z malé plochy tak vytěžíte maximum úložného prostoru. Pro pohodlnou každodenní manipulaci s oblečením ve skříni by deska nejvyšší police neměla přesáhnout hranici 150 cm.

Budete-li do skříně ukládat kabáty, potřebujete alespoň 140 cm prostor. Pokud jste vysocí, může být horní hranice ještě o něco vyšší. Šatní skříně vyšší než 200 cm skvěle využijí prostor a v jejich vyšších patrech může být uloženo mimosezónní oblečení.

Šířka

Šířka je poměrně individuální parametr, který ovlivňují nejen prostorové možnosti místnosti, ale i množství a typ oblečení, jaký budete do skříně ukládat. Pokud si chcete do jedné police vyskládat čtyři komínky triček vedle sebe, zkuste si přeměřit jejich velikost, ať víte, kolik prostoru zaberou.

Nejužší křídlové skříně dosahují přibližně 80 cm, ty prostornější mohou naopak přesáhnout 2 metry.

Hloubka

Od přítomnosti a orientace šatní tyče se dále odvíjí také hloubka skříně. Pokud je tyč rovnoběžná se zády skříně, měla by být skříň hluboká minimálně 60 cm. V případě, že je tyč otočená kolmo, může být hloubka jiná, záleží na délce tyče. Jestliže má skříň jen police, zvolte takovou hloubku, do níž se pohodlně vejdou i největší kusy složeného oblečení. Na běžná trička budete potřebovat minimálně 45 cm.

Obecně se za ideální považují hodnoty od 60 do 70 cm. Celkovou hloubku a velikost úložného prostoru ovlivňuje také typ dveří. U posuvných je potřeba připočítat cca 6 až 10 cm.

Tloušťka stěn

Ať už zvolíte jakýkoliv materiál šatní skříně, ideální tloušťka přední a boční stěny by se měla pohybovat okolo 18 mm. Tenčí zpracování (většinou laminové) je náchylnější k poškození a hůře v něm drží kování, jako jsou panty a úchytky. Zadní stěny skříně nebo dna šuplíků mohou přitom být i o několik milimetrů tenčí.

Nosnost

S hmotností pochopitelně souvisí také nosnost. Ta se dále rozkládá na jednotlivé sekce polic a šatních tyčí. Samotná police většinou unese kolem 7 kg, šatní tyče na ramínka přibližně 10 kg. Konkrétní hodnoty se u jednotlivých modelů liší a často se stává, že v popisu produktu vůbec nejsou.

Pokud plánujete, že budete v šatní skříni skladovat také jiné, výrazně těžší předměty, raději zjistěte přesnou nosnost u výrobce.

Hmotnost

Velikost konstrukce i použité materiály budou mít rozhodující vliv také na hmotnost skříně. Jednoduché textilní a modulární skříně mohou vážit i méně než 3 kg, to se ale pochopitelně odrazí na celkové stabilitě. Na druhém konci stojí dřevěné skříně vážící mnohdy i více než 200 kg.

Váha je důležitá zejména kvůli manipulaci. Pokud se chystáte stěhovat nebo rádi přestavujete nábytek, je vhodné zvolit lehčí model.

Další oblíbené typy a barevná provedení

Rohové šatní skříně Dětské šatní skříně Rustikální šatní skříně Retro šatní skříně Moderní šatní skříně Bílé šatní skříně Bílé šatní skříně s posuvnými dveřmi Bílé šatní skříně se zrcadlem Bílé šatní skříně dub sonoma Bílé šatní skříně do dětského pokoje Černé šatní skříně Hnědé šatní skříně Šedé šatní skříně

Další úložné prostory

Nástavce na skříně

Prádelníky

Komody

Noční stolky

Stolky do ložnice

Rady na závěr

Organizace šatní skříně
  1. Pro uvolnění místa ve skříni a zachování pořádku nejprve všechno oblečení vyndejte ven.
  2. Roztřiďte si jednotlivé kousky podle sezóny nošení i oblíbenosti. Podle známé japonské spisovatelky a poradkyně v úklidu Marii Kondo byste si měli ponechat jen takové oblečení, které vám dělá radost. Ostatní darujte, prodejte a opotřebované vyhoďte nebo jinak recyklujte.
  3. Před poskládáním do skříně zapněte všechny knoflíky a zipy oblečení. Utvořte hromádky a uložte do poliček. Oděvy však nevrstvěte silou příliš na sebe. Takto napěchované komínky se rychleji mačkají.
  4. Sezónní oblečení můžete vložit do nepoužívaného kufru, průhledných plastových uzavíratelných tašek či kabelek. Vše uložte nejlépe na chladnější a suché místo. Do tašky můžete přidat naftalínové kuličky nebo avivážní ubrousek na ochranu proti škůdcům.
  5. S dobrou organizací vám dále mohou pomoci průhledné krabice, šatní organizéry či oddělovače komínků.
Čištění a pravidelná péče

Šatní skříň budete pravděpodobně využívat denně, proto se mohou po stranách a v okolí úchytek tvořit šmouhy a nevzhledné otisky prstů. Těch se nejlépe zbavíte pomocí navlhčeného ubrousku s trochou mýdla. Dřevěný nábytek je náchylnější na vlhkost, proto použijte speciální přípravek na dřevo. Lakovaný povrch nejdříve zbavte prachu a poté jemně přetřete navlhčeným ubrouskem, vyhněte se saponátům. Zrcadla vyleštěte utěrkou z mikrovlákna, za použití buď speciálního přípravku na sklo nebo teplé vody s pár kapkami kuchyňského octa.

Co dalšího stojí za úvahu?

Charakter prostoru

Výběru každé šatní skříně by mělo předcházet pečlivé přeměření místnosti, do které chcete nábytek umístit. Pokud pořizujete klasický model s křídlovými dveřmi, připočítejte také prostor na jejich otevírání a ujistěte se, že vám nebude překážet při pohybu dveří, oken, používání vypínačů, zásuvek nebo radiátorů. Jestliže máte na skříň vyměřeno dostatek místa, pořiďte si větší model, protože úložného prostoru není nikdy dost.

Kdo ji bude využívat

Je rozdíl, pořizujete-li skříň do chodby, ve které bude pravděpodobně různá kombinace oděvů a doplňků, nebo dětskou šatní skříň. V dětských pokojíčkách se spíše uplatní šatní skříň bez zrcadla, naopak s velkým množstvím menších polic a šuplíků. Bohaté členění úložného prostoru pomůže dítěti s organizací oblečení. Šatní skříň pro ženu by měla být dostatečně prostorná, členitá, ideálně se zrcadlem a osvětlením. Dobrým pomocníkem bude také věšák na šátky a sklopný nebo výsuvný kalhotovník. Stejně tak muži ocení mřížku na zavěšení kalhot, nebo speciální ramínko na kravaty - tzv. kravatovník.

Další užitečné články

Inspirace do ložnice Funkční předsíň